Forside Historie Nyheder Restaurering Galleri Butikken Links Mølleudvalg

Auktion

Butik Krøjeværket og Mandøforeningen har startet en auktion over de originale akvareller doneret af Sigurd Michaelsen til støtte for Mandø Mølle.

Motiverne fra akvarellerne er tidligere brugt til kort i A5 format og til klistermærker.

Auktionen startede ved Mandøforeningens generalforsamling den 23.7.10 og løber frem til markedsdagen kl. 15 år 2011.

De originale akvareller kan ses  Vestervej 13 hos Iris og Anny efter aftale.

Regler for auktionen:

1. bud på en akvarel er 400 kr. De efterfølgende bud skal være på 50 kr. eller derover.

På Mandøcentret vil der hele året ligge en kopi af akvarellerne. Her kan man også se, hvad der bliver budt på dem.

Her på møllens hjemmeside kan man løbende følge med i auktionen.

I kan byde på billederne ved at sende en mail til locherjels@mail.dk eller sende et postkort eller brev til Anny Locher, Søparken 22, Jels, 6630 Rødding. Når I ser os på Mandø, kan I også give os et stykke papir med jeres bud.

Opdateret den 21.6. 2011

1. Låningsvej  2. Høballer  3. Fredssten  4. Kirken
Seneste bud Seneste bud Seneste bud Seneste bud

500 kr.

1200 kr.

600 kr.

400 kr.

 5. Møllen  6. Sort sol  7. Stormflodssøjlen  8. Strandskade
400 kr. 400 kr. 700 kr. 1200 kr.

På vegne af butik Krøjeværket

Anny Locher
Søparken 22, Jels
6630 Rødding
Tlf. 7455 2619
Mail: locherjels@mail.dk

Formand for mølleudvalget Jesper Jacobsen - E-mail    JHH WebDesign